Rolety, żaluzje, markizy, zasłony okienne

Rolety, żaluzje, markizy, zasłony okienne

Każdy, gdy urządza mieszkanie staje przed okiennym dylematem, a mianowicie co wybrać: rolety, żaluzje, czy zasłony okienne?

Najbardziej klasycznym rozwiązaniem, są dobrze każdemu znane z dzieciństwa, chociażby z zabawy w chowanego zasłony. Z takim samym powodzeniem jak kiedyś, dzisiaj zdobią salony, gdzie przede wszystkim służą ze względu na dekoracyjny charakter tkanin. Poza kwestiami dotyczącymi materiału tkaniny, każda z zasłon daje praktycznie nieskończenie wiele możliwości upięcia czy marszczenia z wykorzystaniem akcesoriów typu: klamry, specjalne taśmy tworzące plisy, czy karnisze. Kolejną z zalet zasłon jest łatwość wymiany elementów aranżacji okna, gdy się opatrzą oraz czyszczenia. Na rynku obecnie są dostępne zasłony o szczególnych właściwościach. Producenci oferują https://taniezaluzje.pl/markizy/ nam zasłony zaciemniające, wygłuszające lub trudnopalne.
Pod nazwą rolety kryje się kilka zróżnicowanych odmian tej dekoracji. Mamy rolety rzymskie, wykonane z tkanin firanowych lub zasłonowych, jak i rolety materiałowe. Rolety materiałowe możemy montować na wiele sposobów np. do ramy okiennej, do sufitu lub nad oknem. Tego typu rolety dzielą się również na kilka rodzajów: rolety materiałowe zwijane, rolety typu dzień-noc oraz rolety 3D, przypominające swoim działaniem żaluzje. Rolety możemy montować z pewnością w pokojach dziecięcych, ze względu na możliwość wybierania kolorowych tkanin, które nie gromadzą kurzu, jak również i w kuchni, gdzie nie będą pochłaniać zapachu.
Żaluzje natomiast są bardzo praktyczne, przez co bardzo często są wykorzystywane do pomieszczeń biurowych. Niestety nie są one tak popularne, gdy myślimy o nowoczesnych, stylowych mieszkaniach. Zaletą żaluzji jest to, że np. żaluzje drewniane wprowadzają do mieszkań wizualne ciepło, przy zachowaniu funkcjonalności w zakresie zaciemnienia pomieszczenia. Kolejną zaletą jest regulacja stopnia ustawienia lameli w zależności od kąta padania światła słonecznego i jego mocy. Żaluzje w porównaniu do poprzednich rozwiązań bardzo łatwo wyczyścić, gdyż na rynku dostępne są specjalnie dedykowane do tego szczotki.
Wybór aranżacji okiennych zależy od prywatnych preferencji poszczególnych osób, tak naprawdę nie ma szczególnie polecanego typu aranżacji okiennych,

Inne artykuły: