Czym powinno charakteryzować się dobre biuro rachunkowe?

Czym powinno charakteryzować się dobre biuro rachunkowe?

Liczba zakładanych w Polsce firm stale rośnie, ale niestety większość z nich po krótkim czasie zmuszona jest się zamknąć. Wbrew pozorom nie chodzi tylko o kiepski pomysł na działalność, czy niewielką konkurencyjność, ale okazuje się, że nierzadko przyczyną jest źle prowadzona księgowość. Właściciele firm wpadają w pułapkę cięcia kosztów i prowadzą rachunkowość samodzielnie, lub też zlecają ją małym biurom bez doświadczenia.

Okazuje się, że o wiele lepiej jest wybrać księgowość godną zaufania, nawet jeśli początkowo będzie się to wiązało z większymi kosztami. W tym wypadku dużych oszczędności można jednak spodziewać się już w rozliczeniu rocznym. Pozostaje jednak kwestia tego, po czym poznać, że biuro księgowe jest godne zaufania. Objawia się to w kilku sprawach.

Po pierwsze wybrana księgowa musi być uniwersalna i mieć doświadczenie w prowadzeniu rozliczeń dla działalności gospodarczych o różnej wielkości. Chodzi zarówno o firmy większe, spółki, przedsiębiorstwa małe, a nawet jednoosobowe działalności gospodarcze.

Po drugie księgowa powinna być stale na bieżąco z ciągle zmieniającymi się przepisami podatkowymi. Jest to gwarancją pełna księgowość kraków nie tylko poprawnych i wolnych od błędów rozliczeń, ale też możliwości najkorzystniejszych optymalizacji podatkowych, między innymi dotyczących odliczania różnych kosztów prowadzenia działalności od podatku. To pozwoli też firmie na dynamiczny rozwój, gdyż np. zakupione wyposażenie, urządzenia, maszyny itp. zostaną raz odliczone, a potem już w firmie pozostaną, cały czas generując zwiększone zyski.

Biuro rachunkowe musi też prowadzić pełną księgowość, a nie tylko uproszczoną, co jest trzecią ważną sprawą. Wymienić można tu chociażby księgę przychodów i rozchodów, sprawy związane z zatrudnieniem firmowych pracowników oraz ich wynagrodzeń, kwestie urlopowe, ubezpieczeń chorobowych itp. W ten sposób przedsiębiorca będzie mógł w stu procentach skupić się na prowadzeniu biznesu, a nie np. na przygotowywaniu umów dla swoich pracowników oraz kontrahentów firmowych.

Nikt chyba nie lubi ponadto kontaktów z rozmaitymi urzędami, a chodzi np. o urząd skarbowy, o urząd celny czy o zakład ubezpieczeń społecznych. Czwartą kwestią będzie więc to, by zatrudniona księgowa brała na siebie kontakt z tymi urzędami i zakładami w imieniu firmy. Oczywiście musi wcześniej zostać do tego upoważniona, ale potem może w imieniu klienta nie tylko samodzielnie przesyłać dokumentację np. rozliczeniową, ale i prowadzić oficjalną korespondencję, składać zapytania itp.

Inne artykuły: