Nowoczesne sposoby pochówku

Nowoczesne sposoby pochówku

Organizmy rodzą się i umierają. Śmierć jest czymś, czego doświadcza każdy żywy organizm. W naturze jedna śmierć przyczynia się do życia innych.

Czy to w postaci upolowanej sarny dającej pożywienie wilkom, czy to w postaci zmarłego wilka, który rozkłada się i daje życie całej masie owadów, grzybów, a ostatecznie nawozi ziemię. W naturze nie istnieje coś takiego jak dom pogrzebowy, a sam pogrzeb odbywa się bez większych ceremonii. Jednak my - ludzie, potrzebujemy czegoś, co tym żyjącym, daje szansę pogodzić się ze stratą bliskich, daje możliwość godnego uczczenia czyjegoś życia.
Zakład pogrzebowy taki, czy inny? Zwłoki poddać kremacji, czy złożyć w trumnie? Jakie kwiaty? Jaki nagrobek? Gdzie pochować?
Na wszystkie te pytania odpowiadają najbliżsi zmarłego. A przynajmniej tak było kiedyś. Dziś bowiem, istnieje o wiele więcej form pochówku niż złożenie ciała w zwykłej trumnie czy skremowanie.
Jakie są alternatywne sposoby żegnania zmarłych?

Coraz częściej mówi się o biodegradowalnych trumnach, czy urnach. Krokiem dalej jest Capsula Mundi. Czyli biodegradowalna kapsuła, w której ciało zmarłego jest umieszczone w pozycji embrionalnej. Na szczycie przypominającej jajo kapsuły umieszcza się sadzonkę, która ma być zasilana rozkładającymi się zwłokami. Każdy może wybrać swoje ulubione drzewo i stać się nim po śmierci w sposób zbliżony do całkiem naturalnego. W ten sposób każdy zmarły wspierałby życie, zasilając jego nową formę. Żyjący bliscy natomiast, zamiast chodzić na cmentarz pełen kamiennych nagrobków, mogliby chodzić do parku-cmentarza.

Na popularności zyskuje też akwamacja. Czyli rozpuszczenie ciała w wodzie. Zmarłego umieszcza się wtedy w szczelnym i specjalnie przygotowanym zbiorniku i zalewa wodą o silnym stężeniu wodorotlenku potasu, który rozpuszcza ciało. Pozostają jedynie kości, które wysuszone i zmielone umieszcza się w urnie.
Ten sposób wydziela zdecydowanie mniej szkodliwych dla środowiska spalin w porównaniu z kremacją. Po rozpuszczeniu zwłok, wodę ze zbiornika można użyć jako nawóz, lub bezpiecznie wpuścić do kanalizacji.

Sposobów na pochówek jest wiele. Niestety - w Polsce przepisy są w tej kwestii bardzo restrykcyjne i dopuszczają tylko określone formy. Ale warto poszukać. Ekologiczne, kartonowe czy wiklinowe trumny są dopuszczane i u nas.

https://piaseczno.dlawas.info/wiadomosci/wspolczesne-pogrzeby/cid,15230,a

Inne artykuły: